Fiat X1/9 (1977)

Ocena: 0.00

Zaloguj się aby dokonać oceny albumu

Marka Fiat
Model X1/9
Rocznik 1977
Typ kabriolet
Paliwo benzyna
Moc 85 KM
Pojemność 1498 cm3
Skrzynia biegów manualna
Oryginalny kolor czerwony
Aktualny kolor czerwony

Dodatkowe informacje

Historia weterana

Fiat X1/9 był jedynym Fiatem, który w wersji handlowej nosił oznaczenie prototypu. Był produkowany przez Fiata od 1972 roku do 1982 roku, a potem przez Bertone aż do 1989 roku. Sprzedawany był wtedy przez sieć serwisową Fiata. Do 1977 roku była produkowana wersja A z silnikiem 1300 i czterobiegową skrzynią biegów. Druga wersja dostała silnik 1500 i pięć biegów. Pierwsza miała zgrabne, ale symboliczne zderzaki, inną pokrywę silnika i zupełnie inne wnętrze dwuosobowej kabiny. Ten samochód jest z ostatniego roku produkcji wersja A. Wyprodukowano wtedy 18.451 sztuk tego auta, Ten samochód po zakupie miał zegary ze Skody, nieoryginalne koła i hybrydowy zespół napędowy – miał zainstalowany gaz. Hamulce były zredukowane do jednego koła, ale za to działały cały czas. Instalacja elektryczna była tak skopana, że pierwsza próba naprawy skończyła się jej spaleniem, dobrze, że nie spaliło się całe auto.

Historia renowacji

Boje garażowe związane z remontem tego auta są opisane w formie raportu garażowego: http://klubx19.p2a.pl/viewtopic.php?id=111 . Po renowacji auto odzyskało oryginalność w 90%, choć zespół napędowy, czysto benzynowy ,jest już w wersji B. Ale przy obecnych drogach niezbędny jest piąty bieg.

Wyposażenie oraz ciekawostki technologiczne

Cechą charakterystyczną tego auta jest centralnie i poprzecznie umieszczony silnik napędzający tylne koła. Auto ma dwa bagażniki. Duży z przodu do którego jest chowany zdejmowany, plastikowy dach i mniejszy z tyłu, za silnikiem. Ta liczba bagażników i ich lokalizacja jest źródłem wielu zabawnych sytuacji na zlotach, kiedy pada pytanie o silnik. Podnoszone światła główne są też dodatkową atrakcją. Ponieważ jedna z wersji miała przednie światła przeciwmgielne, obecne są one zastąpione światłami dziennymi, dzięki czemu można jeździć z gładką linią przodu.

Zloty oraz imprezy

Po powrocie na drogi auto jest aktywnym uczestnikiem imprez weterańskich. Tutaj http://veteran.mojeforum.net/forum-vf13.html można znaleźć fotorelacje.

Zaloguj się aby skorzystać z tej opcji.

Właściciel

Krzysztof

śląskie

Musisz się zalogować, aby móc wysłać wiadomość.

Lista albumów użytkownika (3)