Urząd celny

Wszystko, co dotyczy "papierkowej roboty" i urzędów

Urząd celny

Nieprzeczytany postautor: ANTOINE » 15 cze 2014, 22:47

Jestem nowym użytkownikiem (proszę o wyrozumiałość) i właśnie się przymierzam do rejestracji auta jako zabytek - Mercedes 220 w187 z 1952. Zaznaczam iż dokładnie przeczytałem zakładkę żółte tablice ale mam kilka wątpliwości i proszę o ewentualną pomoc. Doczytałem że aby zarejestrować auto (mam tu na myśli wydział komunikacji) nie potrzeba posiadać dowodu rejestracyjnego bo wystarczy napisać oświadczenie o nie posiadaniu takowego dokumentu - ale moje pytanie dotyczy urzędu celnego co mam zanieść do celnika zamiast dowodu rejestracyjnego??? Czy należy postąpić analogicznie jak z wydziałem komunikacji? To by było logiczne no ale żyjemy w Polsce i...
Idąc dalej zadam trudniejsze pytanie ale również dotyczące Urzędu Celnego - wspomniany mercedes w 1993 roku został przywieziony do Holandii z USA. Zostało wówczas opłacone cło. Nie posiadam na to potwierdzenia. Następnie w 2013 roku auto zostało zakupione od holendra przez polską firmę (zajmuje się odrestaurowaniem aut) od której to następnie zakupiłem auto na co otrzymałem fakturę vat. I tu nasuwa się pytanie czy celnik będzie wołał od mojej osoby potwierdzenia zapłaty cła skoro to nie ja ani firma z polski dokonała importu z USA. I czy muszę posiadać umowy sprzedaży na kolejnych posiadaczy aby udokumentować ciągłość skoro ostatnim podmiotem od którego kupiłem jest firma i mam fakturę vat.
Jeśli to co napisałem jest zawiłe to sorki ale właśnie takie jest... :)
pozdrawiam serdecznie i dzięki za ewentualne wsparcie
Tomasz
Zamieściłem to również w części powitalnej ale przez pomyłkę bo początkowo nie zrozumiałem budowy tego forum. sorki
ANTOINE

Re: Urząd celny

Nieprzeczytany postautor: adn » 17 cze 2014, 16:48

Jest tu trochę problem, bo Panowie nie mogli Ci sprzedać auta na fakturę VAT które nie jest opłacone. Nie wiem w zasadzie jak to się stało że w ogóle dali Ci fakturę. Zanim mogli Ci go sprzedać jako właściciele powinni wykonać wszystkie czynności czyli celny i skarbowy. A jak nie masz dokumentów to najpierw opinia rzeczoznawcy wpis do ewidencji zabytków przegląd i dopiero wydział komunikacji gdzie przy rejestracji dowód zastępujesz oświadczeniem.
adn

Wróć do Obowiązujące przepisy i prawo